EÚ: Kríza v eurozóne bude na pretrase aj na plenárnej schôdzi EP

Brusel/Štrasburg 17. mája (TASR) – Pretrvávajúca ekonomická kríza eurozóny a jej budúce riešenie zarezonujú aj na tohtotýždňovom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa začne dnes podvečer v Štrasburgu.

V rozsiahlej debate sa v stredu ráno dostane na program výstup z mimoriadneho summitu lídrov eurozóny zo 7. mája, ktorý načrtol koncept, ako sa v budúcnosti vyrovnať s kritickým stavom verejných financií niektorej z jej členov. Ku krízovému mechanizmu majú výhrady alebo poznámky všetky frakcie zastúpené v EP. Komisári budú musieť zodpovedať otázky poslancov ohľadne riešenia potenciálneho stavu krízy, ktorý by mohol nastať v budúcnosti a ponúknu aj vysvetlenie záležitostí týkajúcich sa budúcej koordinácie ekonomických politík v únii.

Na hlasovanie v pléne sa dostane nová smernica o darcovstve orgánov v rámci únie. Na jej texte sa už dohodli vyjednávacie tímy Rady EÚ a EP. Predkladateľom návrhu je Miroslav Mikolášik (KDH/EPP). Poslanci budú hlasovať v stredu o rozpočtových zmenách pre rok 2010, ktoré zavedenie Lisabonskej zmluvy do života vyvolalo vo fungovaní EP. Tento návrh má na starosti Vladimír Maňka (Smer-SD/S&D).

Smernica o rovnakých pravidlách aplikovateľných pre samostatne zárobkovo činné ženy smerujúce na materskú dovolenku s tými, ktoré majú zamestnané ženy, pôjde na hlasovanie v utorok. Poslanci rozhodnú aj o zahrnutí alebo nezahrnutí samostatne zárobkovo činných vodičov medzi ostatných, pokiaľ ide o smernicu pre maximálne odpracovaný čas za týždeň, parlamentnou spravodajkyňou je pre tento návrh je Edit Bauer (SMK/EPP).

Poslanci prediskutujú tento týždeň pokrok v tvorbe dvoch konceptov Európskej komisie, ktoré majú byť smerodajnými pre ďalšie fungovanie únie – stratégie Európa 2020 a Spoločnej poľnohospodárskej politiky od roku 2013.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy