Kubánsky disident Fariňas si po troch rokoch prevezme Sacharovovu cenu

Brusel/Štrasburg 3. júla (TASR) – Prestížnu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia si dnes napoludnie prevezme na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu kubánsky disident Guillermo Fariňas. Stane sa tak takmer tri roky po jej udelení. Fariňas si v roku 2010 nemohol prevziať cenu, pretože mu kubánske orgány zakázali vycestovať.

EP ocenil touto cenou v októbri 2010 Fariňasa ako symbol boja za slobodu prejavu a demokracie. Kubánsky disident vtedy zo svojho domu v meste Santa Clara uviedol, že táto cena nie je preňho, "ale skôr pre kubánsky ľud, ktorý sa za posledných 50 rokov snaží dostať spod jarma diktatúry".

Fariňas, povolaním psychológ, je jedným z najvýznamnejších kubánskych aktivistov za ľudské práva. V júli 2010 ukončil hladovku po tom, ako kubánska vláda prepustila na slobodu väčšiu skupinu disidentov uväznených pre kritiku vládnuceho režimu.

Fariňas je v poradí tretím kubánskym disidentom, ktorý dostal Sacharovovu cenu. Počas svojho života protestoval najskôr proti režimu Fidela Castra a teraz je kritikom vlády jeho brata Raúla.

Fariňas bol pôvodne zástancom kubánskej revolúcie, avšak neskôr sa dištancoval od kubánskeho vedenia. V roku 1980 opustil komunistickú mládežnícku organizáciu a pridal sa k opozícii. Vo väzení strávil celkovo 11 rokov.

Po slávnostnom udelení sa Fariňas stretne s podpredsedom EP zodpovedným za ľudské práva a demokraciu Edwardom McMillanom-Scottom z Británie a spolu budú odpovedať na otázky novinárov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon dod