EÚ kvôli hrozbe E. coli sťahuje z trhu egyptské semená senovky gréckej a fazule

Brusel 5. júla (TASR) – Európska únia sťahuje z trhu a dočasne zakazuje dovoz určitých typov semien z Egypta po tom, ako sa našla spojitosť semien senovky gréckej pôvodom z Egypta s výskytom baktérie E. coli 0104 v severnom Nemecku a vo francúzskom meste Bordeaux.

Rozhodnutie EÚ nasleduje po správe Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorá bola zverejnená dnes a poukazuje na spojitosť medzi európskymi prípadmi nákazy a semenami pôvodom z Egypta.

"Spätné pátranie po príčinách kontaminácie baktériou E. coli 0104 v Nemecku a vo Francúzsku bolo jednou z kľúčových priorít EÚ od prvého dňa výskytu nákazy. Správa publikovaná dnes nás viedla k tomu, aby sme stiahli určité egyptské semená z trhov EÚ a aby sme dočasne zakázali dovoz semien a fazule pôvodom z tejto krajiny," vyhlásil John Dalli, komisár EÚ zodpovedný za zdravie a ochranu spotrebiteľov.

Pripomenul, že EK bude aj naďalej prísne monitorovať situáciu a ak bude treba, prijme aj ďalšie reštriktívne opatrenia.

Dnešné rozhodnutie Európskej komisie vyzýva členské štáty únie, aby zabezpečili, že všetky zásoby semien senovky gréckej dovezené z Egypta v rokoch 2009-2011 budú stiahnuté z trhu a následne zničené. Dovoz egyptských semien a fazule bol dočasne pozastavený do 31. októbra 2011.

Spomínané semená senovky gréckej boli dodané z Egypta do viacerých krajín, ako sa pôvodne predpokladalo, vrátane Rakúska, Británie a Španielska. Semená z podozrivej egyptskej dodávky v objeme približne 15.000 kilogramov boli dodané jednému veľkému nemeckému distribútorovi. Ten ich následne predal 70 rozličným spoločnostiam: 54 v Nemecku a 16 spoločnostiam v ďalších 11 európskych krajinách, informovala agentúra Associated Press.

(spravodajca TASR Jaromír Novak/žab) dem