EÚ: Leterme i Belgicko majú pre blížiace sa predsedníctvo Barrosovu plnú dôveru

Brusel 26. mája (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso je presvedčený, že Belgicko zvládne svoju úlohu v čele predsedníctva Európskej rady počas nasledujúceho polroku. Šéf exekutívy EÚ to povedal dnes po pracovnom obede s dosluhujúcim premiérom Belgicka Yvesom Letermom.

„Je to v poradí dvanáste predsedníctvo Belgicka, ktoré má moju plnú podporu pre nasledujúce obdobie. Prediskutovali sme priority pre nasledujúce mesiace, týkajúce sa najmä legislatívy. Som si istý, že belgické predsedníctvo spoločne s EK bude veľmi úzko spolupracovať na tom, aby práca išla smerom dopredu,“ vyjadril sa Portugalec.

Európsku úniu čaká v krátkodobom horizonte riešenie najmä jej ekonomických problémov. „Nie je to iba o nastavení efektívnejšieho riadenia, ale aj o snahách o reštrukturalizáciu. Pred nami stojí naozaj obdobie plné výziev,“ povedal Barroso.

Belgicko sa nachádza pred výmenou žezla v zložitej situácii, agendu pre predsedníctvo pripravuje vláda, ktorá čaká na vytvorenie nového exekutívneho zboru, ktorému dajú základ predčasné voľby 13. júna. Nová garnitúra má potom Letermovými ľuďmi naplánovanú agendu presadzovať na európskej úrovni. Barroso na otázku novinárov, či nie je znepokojený momentálnou politickou nestabilitou v Belgicku, odpovedal diplomaticky: „Viac by som bol znepokojený, keby v Európe voľby neboli. Žijeme v demokracii, v 27 krajinách sú stále voľby, Belgicko je jedna z krajín, ktoré sú najviac stotožnené s ideou a fungovaním EÚ, takže sa teším na spoluprácu, ktorá bude úspechom,“ odvetil Barroso.

Leterme vyhlásil, že Belgicko je pripravené prevziať úlohu „hnacieho motora“ únie a označil aj oblasti, na ktoré sa chce sústrediť počas polročného šéfovania. Budú nimi snaha o regulovanie finančných trhov, ktoré by mali pomôcť striasť sa vplyvov finančnej krízy, sociálna súdržnosť EÚ, boj proti chudobe a rozširovanie členov EÚ.

Úvodné oficiálne stretnutie belgickej vlády s Európskou komisiou bude 2. júla.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh