EÚ: LEWANDOWSKI: Dosiahol sa pokrok v rokovaniach o 7-ročnom rozpočte EÚ

Štrasburg 12. júna (TASR) – V Štrasburgu sa v utorok večer (11.6.) podarilo dosiahnuť skutočný pokrok v trojstranných rozhovoroch o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ (2014 – 2020). Uviedol to dnes pre médiá eurokomisár pre finančné plánovanie a rozpočet Janusz Lewandowski.

"V utorok v noci sme dosiahli skutočný pokrok. Ešte stále však nie sme na konci, budeme potrebovať ďalšie kolo rozhovorov na budúci utorok v Bruseli, ale verím, že dohoda je už na dosah," povedal komisár na okraj rokovaní, ktoré vedie Európska komisia (EK), Európsky parlament (EP) a v mene Rady írske predsedníctvo v EÚ.

Lewandowski spresnil, že na utorňajších rokovaniach, ktoré sa pretiahli dlho do noci, sa podarilo preklenúť názorovú priepasť ohľadom budúcej flexibility rozpočtu EÚ a o klauzule na preskúmanie dlhodobého rozpočtu v polovici rozpočtového obdobia.

"Nikto nemôže poprieť, že po včerajšku sa naše rokovania naklonili, aj keď mierne, smerom k dohode," spresnil komisár.

Lewandowski dodal, že všetky strany okolo rokovacieho stola si uvedomujú vážnosť situácie a v čase, keď sa Európa a Európania pozerajú do budúcnosti s obavami, je potrebné zabezpečiť finančnú stabilitu pre budúce projekty a programy financované z rozpočtu EÚ. Ide o projekty, ktoré majú veľký význam pre rozvoj miest a regiónov, pre podporu podnikov a vedeckého výskumu.

"Chcel by som preto vyjadriť nádej, že na budúci týždeň naše rokovania budú tým správnym obratom na ceste k dohode, ktorá zaujíma 500 miliónov Európanov," opísal situáciu Lewandowski.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll