Lotyšsko úspešnejšie ako Maďarsko, v septembri dostane pomoc od EÚ

Brusel 20. júla (TASR) – Eurokomisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn dnes podpísal doplnok k Memorandu o porozumení medzi EÚ a Lotyšskom a otvoril tak cestu poskytnutiu finančného balíka vo výške 200 miliónov eur v septembri tohto roka.

Pobaltská krajina sa snaží dostať z následkov finančnej krízy, ktoré ju v minulom roku dostali na okraj kolapsu. Podpisu predchádzalo tretie prehodnotenie krokov lotyšskej vlády, ktoré sa uskutočnilo medzi 25. májom a 7. júnom expertmi Európskej komisie (EK) a MMF.

Lotyšsko sa následkom ekonomickej recesie muselo obrátiť na Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ, aby mu poskytli pôžičku v celkovej výške 7,5 miliardy eur výmenou za tvrdé opatrenia ozdravujúce verejné financie a naštartujúce ekonomiku.

"Finančná situácia v krajine bola vo veľkej miere stabilizovaná a Lotyšsko preukazuje prvky zlepšenia. Treba však dodať, že rozpočtový deficit je stále na vysokej úrovni a úroveň dlhu narastá rýchlo, preto sú potrebné výrazné opatrenia, ktoré by napomohli konsolidácii aj v roku 2011," komentoval výsledky hodnotenia Rehn.

Lotyšsko tak svoju úlohu na ceste za cieľom ďalšieho poskytnutia peňazí zvládlo, kým v prípade Maďarska, na ktoré doľahla kríza približne v rovnakom čase ako na Lotyšsko, musí krajina vyvinúť viac úsilia. Iba pred pár dňami prerušila delegácia EK a MMF rokovania s Budapešťou pre nezhody na opatreniach, ktoré by mali vyviesť Maďarsko z krízy. Na vývoj okamžite zareagovali trhy – úroky, ktoré musí Budapešť zaplatiť na trhu za požičané peniaze, sa dostali na 19-týždňové maximum a forint voči euru oslabil.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl