M. Barnier chce regulovať audítorský sektor, na trhu mu chýba konkurencia

Brusel 13. októbra (TASR) – Regulácii v Európskej únii sa pravdepodobne nevyhnú ani audítori. Európska komisia dnes ohlásila začiatok konzultácií, ktoré majú prispieť k reforme sektora audítorov s odôvodnením, že svetová hospodárska kríza odhalila mnohé medzery v jeho fungovaní.

Komisár pre vnútorný trh Michel Barnier dnes v Bruseli naznačil, že audítorské firmy podrobí rozsiahlej analýze s tým, že bude skúmať aj to, či neprispeli k prehĺbeniu hospodárskej krízy.

Exekutíva únie vidí nezrovnalosti v tom, že tie isté expertné spoločnosti, ktoré si u firiem účtujú za svoje konzultačné služby, kontrolujú aj súlad ich účtovníctiev s pravidlami.

Komisia má obavy aj z toho, že štyria najväčší hráči na trhu – Deloitte, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers ovládajú asi 70 % európskeho trhu a napríklad 99 % najrenomovanejších spoločností z londýnskej burzy (FTSE 100) využíva služby "veľkej štvorky".

"Takáto koncentrácia môže viesť k systematickému risku, potrebujeme väčšiu konkurenciu, väčšiu rozmanitosť na trhu," poznamenal Barnier, ktorý by privítal napríklad v budúcnosti akýsi skupinový audit, teda taký, na ktorom by sa podieľalo viacero audítorských firiem spoločne.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll