M. Barnier volá po spoločnej akcii únie pri regulovaní finančných trhov

Brusel 19. mája (TASR) – Európska únia si myslí, že jednostranné počínanie Nemecka, týkajúce sa regulácie obchodovania s investičnými derivátmi nie je najefektívnejším riešením, ale v podobných prípadoch by mala nasledovať spoločná akcia európskej dvadsaťsedmičky. Na nemecké kroky dnes reagoval komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier.

Nemecko dočasne obmedzilo obchodovanie s akciami veľkých finančných inštitútov a so swapmi úverového zlyhania (credit default swaps, CDS) na dlhopisy štátov eurozóny. Týmto spôsobom chce upokojiť finančné trhy rozkolísané dlhovou krízou v eurozóne.

Nemecký bankový a finančný dohľad BaFin s účinnosťou od dnešnej polnoci zakázal nekryté predaje na krátko, takzvaný naked short selling, akcií 10 bánk a poisťovní a CDS na dlhopisy krajín eurozóny. Zákaz platí do 31. marca 2011.

"Finančné trhy sú v súčasnosti neisté a nestále. Plne chápeme znepokojenia nemeckej a rakúskej strany z možných dopadov nekrytých predajov. Tieto opatrenia sú však efektívnejšie, ak sú koordinované na európskej úrovni. Je dôležité, aby členské štáty konali spoločne pri nastolení európskeho režimu a vyhli sa tak fragmentácii," píše sa v Barnierovom oficiálnom vyhlásení. Rakúsko dnes požiadalo, aby sa o ďalších krokoch v súvislosti s regulovaním aktivít na finančných trhoch rokovalo na piatkovom (21.5.) stretnutí ministrov financií EÚ.

Predaje na krátko alebo short selling dovoľujú investorovi profitovať z poklesu kurzu cenných papierov. V skutočnosti ide o obchodovanie s požičanými akciami. Investor, ktorý očakáva oslabenie nejakého titulu, si ho požičia a predá. Cieľom je kúpiť ho späť za nižšiu cenu a vrátiť vlastníkovi, pričom ten, kto špekuluje na oslabenie kurzu, si nechá rozdiel. Pri naked short sellingu obchodník predáva cenné papiere bez toho, aby si ich najskôr požičal od ich majiteľa.

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop