EÚ má stále obavy o dodržiavanie demokracie v Rumunsku

Brusel 25. júla (TASR) – Európska komisia (EK) aj naďalej s obavami sleduje politický vývoj v Rumunsku, kde dochádza k útokom na základné demokratické princípy a očakáva od premiéra Victora Pontu, že dodrží a prevedie do praxe všetky svoje dané záväzky, uviedla dnes eurokomisárka pre oblasť spravodlivosti Viviane Redingová.

"Aj naďalej máme obavy o stav demokracie v Rumunsku," vyhlásila komisárka počas stretnutia s novinármi v Bruseli.

Redingová pripomenula, že predseda EK José Manuel Barroso poslal rumunskej vláde zoznam s 11 presnými požiadavkami a aj napriek sľubom premiéra Pontu o ich rýchlom vybavení, doteraz sa nič nové neudialo. Eurokomisárka v tejto súvislosti spresnila, že komisiu zaujímajú činy a nie slová, zákony a nie písomné záväzky.

Z tohto dôvodu Rumunsko bude z našej strany pod prísnym dohľadom," upozornila Redingová, ktorá zároveň priznala, že z Rumunska dostáva stovky e-mailov popisujúce niekedy skutočne šokujúce skutočnosti.

Pokračujúci politický spor medzi ľavicovým premiérom a centristickým prezidentom Traianom Basescom, ktorý vyústil do jeho odvolania z funkcie, sa podľa analýz EK dostal do stavu, keď rumunská vláda zrejme dostatočne nechápe čo presne znamená rešpektovanie pravidiel právneho štátu v pluralistickom politickom systéme.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc