Madrid ani Lisabon o okamžité čerpanie zdrojov z novej siete nepožiadali

Brusel 10. mája (TASR) – Španielsko ani Portugalsko počas nedeľňajšieho maratónu rokovaní ministrov financií Európskej únie (EÚ) nepožiadali nikoho o čerpanie pomoci zo záchrannej siete, ktorej parametre nastavila Rada EÚ len v noci na dnes. Povedal to dnes hovorca komisára pre ekonomické a finančné záležitosti Amadeu Altafaj.

Komisia však podľa jeho slov víta opatrenia, ktoré sa Madrid rozhodol prijať, aby sa vyhol podobnému krízovému scenáru, aký je v súčasnosti charakteristický pre Grécko. Súhrn nových krokov, ako stabilizovať verejné financie v Španielsku, má vláda krajiny predložiť parlamentu už v stredu.

Prijatie dohody o novom záchrannom mechanizme, ktorý podmienene podá pomocnú ruku štátom v problémoch, charakterizoval Altafaj ako "najjasnejší signál, aký Európska únia mohla vyslať".

Ministri prijali nad ránom návrh na zostavenie veľkého balíka vo výške až 750 miliárd eur, využiteľného pre členské štáty eurozóny, na financovaní ktorého sa v prípade potreby bude podieľať jednou tretinou aj Medzinárodný menový fond (MMF). Únia predpokladá a dúfa, že ohlásenie existencie takéhoto mechanizmu prispeje k upokojeniu trhov a zabráni rozšíreniu "nákazy" z Grécka na zvyšnú časť krajín menovej únie. Takisto by malo mať za následok stabilizáciu spoločnej meny.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl