Ministri eurozóny chcú permanentný krízový mechanizmus, Grécko témou nebolo

Brusel/Madrid 16. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) prezentuje do polovice mája svoj náhľad na to, ako dosiahnuť efektívnejšiu koordináciu finančného riadenia v členských štátoch. Povedal to dnes v Madride pri príležitosti neformálneho stretnutia ministrov financií eurozóny komisár pre finančné a ekonomické záležitosti Olli Rehn.

Zdôraznil pritom, že pri diskusii o forme európskej spolupráce v tvorbe rozpočtovej a ekonomickej politiky je potrebné využiť všetky možnosti, ktoré ponúka Lisabonská zmluva.

Komisia spolu so šéfom krajín eurozóny Jeanom-Claudeom Junckerom vidí tri problémové oblasti. Sú nimi dodržanie Paktu stability a rastu EÚ, ekonomický dohľad v zmysle monitoringu vývoja v jednotlivých krajinách a vytvorenie efektívnejšieho krízového mechanizmu, ktorý Juncker označil za "permanentný". Reakcia štátov eurozóny na prípadnú ďalšiu krízu by mohla byť cez fond, z ktorého prostriedky by sa využili len ako posledná možnosť pri záchrane financií tej-ktorej krajiny.

Ministri diskutovali aj o koncepte, pri ktorom by členské krajiny konzultovali s komisiou návrhy rozpočtov a tie by na schválenie do parlamentov smerovali až po tomto úkone.

"Nepovažujem to za zasahovanie do národných politík, bolo by to len v záujem lepšej informovanosti a prehĺbenia ekonomickej zodpovednosti," vyjadril sa luxemburský premiér.

Juncker uviedol, že téma Grécko sa objavila na rokovaniach len okrajovo. "O Grécku sme rokovali v poslednom čase dosť a všetko potrebné sme dohodli už v nedeľu. Ale znovu môžem potvrdiť, že Grécko o žiadnu pomoc cez ministra financií nepožiadalo ani dnes a ani neindikovalo, že tak hodlá urobiť," povedal Juncker.

Na zasadnutí ministrov chýbali zástupcovia Írska a Belgicka, ktorí uviazli vo svojich krajinách v dôsledku výbuchom islandskej sopky obmedzenej leteckej dopravy v Európe.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl