Ministri financií nevidia „grécku hrozbu“ v prípadoch Írska a Portugalska

Brusel 30. septembra (TASR) – Predstavitelia Európskej únie sú presvedčení, že nepriaznivý ekonomický vývoj z posledných týždňov v Portugalsku a Írsku nevyústi do podobného scenára ako v prípade Grécka. Ministri financií Európskej únie sa dnes zišli na dvojdňovom neformálnom stretnutí v Bruseli a mali by rokovať aj zložitej situácii týchto dvoch krajín.

"Nemyslím si, že by Írsko potrebovalo záchranu z Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu. Írska vláda si dokáže vyriešiť svoje problémy aj sama, bez európskej pomoci," povedal pred stretnutím novinárom predseda neformálneho združenia ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker. Írsko vrhli do zložitého ekonomického vývoja vyhliadky znárodnených problematických finančných inštitúcií Anglo Irish Bank, Allied Irish Banks a Irish Nationwide, ktoré požadujú od vlády masívne finančné injekcie.

Situáciu vo svojej vlasti nevidí dramaticky viceprezident Európskej centrálnej banky Vítor Constancio. "Ďalšie úsporné opatrenia v Portugalsku sú dobrou správou. Rozpočtový schodok vo výške 4,6 % hrubého domáceho produktu pre budúci rok, za ktorým si vláda stojí, vyzerá reálne," povedal Constancio. Portugalsko "ide správnym smerom" aj podľa komisára pre ekonomické a finančné záležitosti Olliho Rehna.

Charakter dvojdňových diskusií naznačuje aj ďalší fakt – na zasadnutí ministrov sa zúčastní aj šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. MMF asistoval aj pri záchrane verejných financií v Grécku.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll