Ministri financií rokujú aj o následkoch súčasnej dlhovej krízy

Lisabon 28. novembra (TASR) – Ministri financií eurozóny a Európskej únie mali dnes na programe okrem riešenia detailov poskytnutia úveru pre Írsko aj širšie súvislosti novej fázy dlhovej krízy v eurozóne, potvrdil pred rokovaniami komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Olli Rehn.

O vážnosti situácie svedčí aj fakt, že začiatok rokovania Rady pre ekonomické a finančné záležitosti presunuli na 17.00 SEČ namiesto 15.00 SEČ, pred Radou sa stretli aj ministri financií eurozóny vedení luxemburským premiérom Jean-Claudom Junckerom.

Podrobnosti poskytnutia úveru Írsku, ktoré budú predmetom stretnutia euroskupiny, sa týkajú v stanovení úrokov pre úver, jeho časovému rozpätiu a rozdeleniu výslednej sumy medzi Európsky finančný stabilizačný mechanizmus, krízový fond EÚ a Medzinárodný menový fond. Šéfovia rezortov financií členských krajín by po diskusii o podrobnostiach mali podvečer formálne schváliť poskytnutie pomoci.

Výsledný výpočet na 85 miliárd eur sa zdá byť konečný, čo potvrdila pri príchode aj francúzska šéfka rezortu financií Christine Lagardeová. Podiel MMF by mal podľa kuloárnych informácií byť okolo 20 miliárd eur.

"Pomoc pre Írsko je takmer hotovou vecou. Hlavnou náplňou dnešných rokovaní však budú dôležité detaily, hlavne diskusia o úrokovej miere. Vieme poskytnúť Írsku, čo potrebuje, teda pomoc vo výške 85 miliárd eur," povedala Lagardeová.

Situáciu v eurozóne i Európskej únii konzultovali dnes cez telefonické rozhovory stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, šéf euroskupiny Juncker, prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet, nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Rozsah dnešných rokovaní tak bude oveľa širší než len finančná budúcnosť Írska a ministri sa pokúsia dohodnúť na "protilieku" pre súčasný stav, ktorý ohrozuje aj ďalšie krajiny – Portugalsko a Španielsko, potvrdil Rehn.

"Dnes musíme prísť s rozhodnutiami, vzťahujúcimi sa na ochranu základov našej ekonomickej obnovy. Čaká nás diskusia o následkoch súčasnej dlhovej krízy a o systematickej odpovedi na hrozby," vyjadril sa Rehn.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll