EÚ: Ministri pre rozvojovú pomoc rokujú o situácii na Haiti

Brusel 18. januára (TASR) – Ministri zodpovední za rozvojovú pomoc sa dnes zídu v Bruseli na mimoriadnom zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné záležitosti s cieľom prediskutovať situáciu na Haiti, ktoré postihlo ničivé zemetrasenie.

EÚ chce na rokovaní pod vedením novej vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej predebatovať okamžitú reakciu únie na túto katastrofu, ako aj pomoc pre Haiti z dlhodobého hľadiska.

Podľa Ashtonovej je potrebné zaistiť okamžite nevyhnutnú pomoc pre Haiti, ale takisto musí byť pripravená prispieť k rekonštrukcii krajiny. "Som plne odhodlaná pomôcť ľuďom na Haiti. Očakávajú pomoc a môžu s nami rátať. Obnova Haiti je teraz prioritou pre EÚ," vyhlásila Ashtonová.

EÚ ako celok zareagovala na zemetrasenie na Haiti poskytnutím okamžitej pomoci a dodatočnú pomoc v značnom objeme ponúkli samostatne aj jednotlivé krajiny. Za prvoradé sa považuje rozmiestnenie pátracích tímov a zaistenie vybavenia na odstraňovanie trosiek, zdravotníckej pomoci, zásob potravín a vody, ako aj vybudovanie poľných nemocníc.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh