Ministri sa dohodli na ostrejších sankciách pre Irán

Brusel 26. júla (TASR) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie sa dnes dohodli v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné vzťahy na pritvrdených sankciách pre Irán, ktoré idú za hranice opatrení Organizácie Spojených národov, prijatých ešte v júni.

Šéfovia diplomacií sa vyslovili za sankcie v mnohých sektoroch, dopad na islamskú republiku budú mať najmä v oblasti obchodu, energetiky, transportu a finančného sektora. Podľa dnes prijatých záverov bude zakázané v krajinách EÚ obchodovať s tovarmi, ktoré úzko súvisia s potenciálnym napredovaním jadrovej politiky v Iráne, čo je potvrdenie sankcií OSN. Navyše sa však zákaz ďalej vzťahuje na informačné a navigačné technológie, mikroorganizmy, rôzne chemikálie či laserovú techniku, ktoré by mohli potenciálne prispieť k rozšíreniu iránskeho bojového arzenálu.

Európa odmieta poistenia vládnych aktivít, takisto poskytovanie exportných garancií od Iránu. Finančne sa dotkne rozhodnutie niekoľkých iránskych firiem, ktoré budú mať zmrazené v Európskej únii aktíva a ich predstavitelia majú zákaz vstupu do EÚ. Na poli dopravy sa budú dotýkať opatrenia dopravných lietadiel, ktoré nebudú môcť pristáť na letiskách v EÚ, iránske lode budú musieť prejsť prísnejšou kontrolou v európskych prístavoch. EÚ takisto zastaví investície do plynového a ropného priemyslu.

V bankovom sektore budú podliehať finančné transakcie nad 40.000 eur špeciálnemu schvaľovaniu, pre transakcie nad 10.000 platí ohlasovacia povinnosť.

Európska únia si sľubuje od zavedenia sankcií pritiahnutie iránskych predstaviteľov k rokovaciemu stolu, aby ten vysvetlil počínania v rámci svojej jadrovej politiky. EÚ, USA i OSN sa obávajú, že obohacovanie uránu slúži pre Teherán ako predvoj k vývinu jadrovej zbrane. Irán obvinenia odmieta.

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh