EÚ: Ministri schválili posilnenie kontroly vonkajších hraníc kvôli džihádistom

Luxemburg 9. októbra (TASR) – Ministri vnútra Európskej únie sa dnes dohodli na zavedení prísnejších kontrol na vonkajších hraniciach schengenského priestoru. Ide o opatrenie v rámci boja proti hrozbe, ktorú predstavujú Európania, ktorí bojujú v konfliktoch v zahraničí a vrátia sa domov zradikalizovaní, informovala agentúra DPA.

Európska únia odhaduje, že do bojov v Sýrii a Iraku sa zapojilo približne 3000 džihádistov pôvodom z krajín EÚ.

„Títo ľudia majú výcvik na používanie výbušnín a zbraní, sú indoktrinovaní… a, čo je istým spôsobom väčší problém, výrazne zvýšili úroveň tolerancie voči násiliu,“ povedal koordinátor EÚ pre boj proti terorizmu Gilles de Kerchove.

Ministri sa zhodli, že na vonkajších vstupných bodoch do schengenského priestoru by sa mali posilniť kontroly pasov, ako aj zisťovať, či ľudia, ktorí sa vracajú z rizikových oblastí, nie sú zaradení do policajných databáz. Z dlhodobého hľadiska ministri tiež odporúčajú zmeny v predpisoch schengenského priestoru.

De Kerchove zdôraznil potrebu bezodkladného konania s odvolaním sa na možný vplyv Spojenými štátmi vedených náletov na islamistických militantov v Iraku a Sýrii. Podľa jeho slov môže Európa čoskoro čeliť návratu veľkého počtu bojovníkov z týchto krajín.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová označila týchto džihádistov za „tikajúcu časovanú bombu“. Jej nemecký rezortný kolega Thomas De Maizere vyzval na kroky na národnej i celoeurópskej úrovni. „Nechceme, aby bol terorizmus vyvážaný z Európy, a určite nechceme, aby sa vycvičení bojovníci vracali do Európy a Nemecka a možno tu plánovali útoky,“ vyhlásil.

Ministri sa okrem toho vyslovili za opätovnú snahu o vytvorenie európskej databázy informácií o leteckých cestujúcich po tom, ako existujúce návrhu uviazli v Európskom parlamente vzhľadom na obavy o bezpečnosť.

EÚ vyvíja tiež úsilie zamerané proti radikalizácii na internete. Zástupcovia spoločností ako Google, Facebook, Twitter a Microsoft sa stretli s predstaviteľmi únie a hovorilo sa o tom, ako možno teroristom sťažiť nábor zahraničných bojovníkov na internete a zabrániť na ňom šíreniu džihádistických materiálov.

Podľa diplomatov EÚ nemôžu byť internetové firmy k tomu prinútené, ale robiť to dobrovoľne – niektoré už blokujú kontá používateľov, ak napríklad vyzývajú na násilie. Na stretnutí sa dohodli len na spoločných školeniach pracovníkov firiem a zástupcov polície a justície, oznámila Európska komisia. Taliansky minister vnútra Angelino Alfano i komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová však ocenili veľkú ochotu technologických firiem na spoluprácu v tejto otázke.

3 gon