Ministri schválili pozastavenie väčšiny sankcií voči Zimbabwe

Brusel 17. februára (TASR) – Ministri EÚ schválili dnes pozastavenie väčšiny sankcií voči Zimbabwe, s výnimkou opatrení namierených priamo voči prezidentovi Robertovi Mugabemu a jeho manželke, oznámila agentúra DPA.

Únia zaviedla sériu reštriktívnych opatrení voči tejto juhoafrickej krajine v roku 2002 v reakcii na potláčanie opozície a na odnímanie pôdy bielym farmárom.

V posledných rokoch došlo v súvislosti so zmiernením politických represií v Zimbabwe k postupnému uvoľňovaniu sankcií. Reštrikcie, ako cestovné zákazy a zmrazenia vkladov, sa napokon vzťahovali už len na prezidenta Mugabeho a jeho ôsmich najbližších spolupracovníkov.

Dnešné rozhodnutie ministrov, platné do 20. februára 2015, znamená ďalšie obmedzenie sankcií, ktoré už budú namierené iba na Mugabeho a jeho manželku Grace.

Prezident Zimbabwe sa však napriek tomu bude môcť zúčastniť na summite EÚ-Afrika, ktorý sa bude konať v apríli v Bruseli. Cestovné sankcie EÚ sa totiž nevzťahujú na veľké medzinárodné konferencie konané v jednotlivých členských štátoch.

Sankciám bude naďalej vystavená spoločnosť Zimbabwe Defence Industries, ktorá dodáva zbrane tamojšej armáde a v platnosti zostane aj doterajšie zbrojné embargo voči krajine.

Pozastavenie väčšiny sankcií voči Zimbabwe už minulý týždeň v princípe odsúhlasili vlády EÚ. Formálne rozhodnutie prijali účastníci dnešnej Rady EÚ pre poľnohospodárstvo zasadajúcej v Bruseli.

Do platnosti by malo vstúpiť už v stredu tento týždeň, rovnako ako očakávané predĺženie zmrazenia rozvojovej pomoci, ktoré majú odsúhlasiť na utorkovej schôdzke ministri financií únie.

3 rsc zsl