Ministri zahraničných vecí a obrany rokujú najmä o bezpečnostnej politike

Brusel/Luxemburg 26. apríla (TASR) – Spoločná bezpečnostná a obranná politika (SBOP) bude hlavným elementom zasadnutia ministrov zahraničných vecí Európskej únie, z toho dôvodu sa dnes v Luxemburgu na rokovanie Rady EÚ k nim pridružia aj ministri obrany.

Ministri obrany sa stretli v nedeľu na schôdzke už v rámci pracovnej večere pod vedením vysokej predstaviteľky pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej, aby prediskutovali svoju úlohy v rade pre zahraničné otázky (FAC), postup vojenských operácií EÚ Althea, EU NAVFOR a prípravy na rozbehnutie výcvikovej operácie v Somálsku.

Už spoločne so šéfmi diplomacií sa dnes budú zaoberať budúcnosťou SBOP, fungovaním Európskej agentúry pre bezpečnosť a budú koordinovať priebeh všetkých vojenských misií EÚ, poslednou ich spoločnou témou bude správa o implementácii Akčného plánu pre Afganistan a Pakistan.

Na ministrov zahraničných vecí potom čaká analýza situácie v Sudáne, kam EÚ vyslala na sledovanie volieb jednu zo svojich najväčších pozorovacích skupín, politická budúcnosť v Mjanmarsku a predĺženie reštrikčných opatrení pre vojenskou juntou ovládanú krajinu, pričom objektom diskusie budú aj nestabilné pomery v Kirgizsku.

Popoludní zasadne aj Rada pre všeobecné záležitosti (GAC). Aj na nej bude Slovensko reprezentovať minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Ministri prerokujú ďalší progres v preformulovaní stratégie EÚ pre ďalšie desaťročie Európa 2020, ktorej koncept má byť odsúhlasený na stretnutí Európskej rady v júni. Prerokuje sa aj pracovný návrh komisie o podobe Európskej služby pre zahraničnú činnosť (EEAS). Prijatie jej profilu podlieha jednohlasnému súhlasu Rady, pred prijatím konečného rozhodnutia však návrh musí byť konzultovaný s Európskym parlamentom. Treťou témou bude legislatívny návrh nariadenia o Európskej občianskej iniciatíve – jeho adopcia do komunitárneho práva si vyžaduje proces spolurozhodovania Rady a parlamentu, závery sa však ešte neočakávajú.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zsl