EÚ: Ministri zahraničných vecí budú rokovať o Iraku a Ukrajine v piatok

Brusel 13. augusta (TASR) – Európska komisia dnes oznámila, že ministri zahraničných vecí Európskej únie budú hovoriť o konfliktoch v Iraku a na Ukrajine a reakcii EÚ na tieto krízy na mimoriadnom zasadnutí v piatok.

Stretnutie zvolala šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová, uviedol jej hovorca. Podľa predstaviteľov únie budú na programe stretnutia aj pásmo Gazy a Líbya, informovala agentúra Reuters.

Súčasné talianske predsedníctvo a Francúzsko naliehali na krízové zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ o Iraku, kde ofenzíva džihádistov z Islamského štátu (IS) vytvorila humanitárnu krízu. Irackí Kurdi naliehavo žiadajú tiež dodávky zbraní v boji proti IS.

Talianska ministerka zahraničných vecí Federica Mogheriniová zvolanie stretnutie privítala s tým, že jeho výsledkom musí byť nielen deklarácia spoločných princípov pri uvedených krízach, ale aj „rozhodnutie o dôraznom a koordinovanom postupe krokov“.

Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí predtým povedal, že jestvuje „existenčná hrozba pre etnické a náboženské menšiny v Iraku, pre štát a pre celý región“. Vláda v Berlíne sa preto domnieva, že je veľmi dôležitá súdržná európska reakcia, pokiaľ ide o dodávky vybavenia a humanitárnej pomoci.

V utorok sa veľvyslanci z krajín EÚ zhodli na koordinácii postupov v prípade Iraku, východnej Ukrajiny a pásma Gazy. Dohodli sa na „urgentnom posilnení poskytovania humanitárnej pomoci a prístupe k vysídlenej časti populácie“. Stály výbor veľvyslancov pri EÚ sa zároveň zhodol na tom, že EÚ umožní tým členským štátom, ktoré si želajú dodávať zbrane pre kurdských bojovníkov, aby tak urobili.

1 20 gon