EÚ: Ministri zahraničných vecí rokujú o Haiti, Somálsku i Afganistane (avízo)

Brusel 25. januára (TASR) – Humanitárnou situáciou po zemetrasení na Haiti, ale aj vývojom v Bosne a Hercegovine, Afganistane a Somálsku sa budú zaoberať ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ na dnešnom rokovaní v Bruseli.

Na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) a Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) bude Slovensko zastupovať minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Na svojom v poradí druhom zasadnutí po prijatí Lisabonskej zmluvy sa FAC bude intenzívne zaoberať problematikou zemetrasením postihnutého Haiti. Španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos plánuje prezentovať spoločný postup Európskej únie v záujme urýchlenia adopcie detí, ktoré pri nešťastí prišli o rodičov. Diskutovať by sa malo aj o rozšírení pomoci členských štátov na základe požiadavky Organizácie Spojených národov.

Diskusie pod vedením vysokej predstaviteľky pre bezpečnosť a spoločnú zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej by sa mali rozbehnúť aj o situácii v Somálsku, kde chce byť EÚ súčasťou budovania bezpečnosti a rozvoja v rámci vojenskej operácie. Príprava spoločnej pozície EÚ k Afganistanu pred konferenciou o ďalšej stratégii medzinárodného spoločenstva pri obnove tejto krajiny, ktorá sa uskutoční 28. januára v Londýne, bude tiež dôležitou kapitolou rokovaní. Súčasťou programu má byť ďalej debata o politickej situácii v Jemene a Iráne, ako aj budúcnosť mierovej misie EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.

Hlavnou témou rokovania GAC budú priority španielskeho predsedníctva pre nadchádzajúci polrok. Okrem úspešného odštartovania stratégie 2020 pre rast a zamestnanosť, ktorá má viesť k zlepšenému postaveniu EÚ vo svete, si Španielsko dalo za cieľ aj precízne uvedenie Lisabonskej zmluvy do praxe.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy