Ministri zahraničných vecí uvalia na Irán „najtvrdšie“ sankcie

Brusel 23. júla (TASR) – Ministri zahraničných vecí Európskej únie sú pripravení na svojom zasadnutí v pondelok 26. júla zasadiť Iránu za jeho nejasný jadrový program tvrdý úder v podobe rozsiahlych sankcií. Uviedli to dnes diplomatické zdroje blízke Rade EÚ.

Jedným z bodov rokovania Rady EÚ pre zahraničné vzťahy bude aj zavedenie sankcií voči islamskej republike, ktorá vytrvalo ignoruje požiadavky OSN na objasnenie zámerov v rámci svojho jadrového programu.

Konkrétne chystané opatrenia nebudú zverejnené až do schválenia Radou ministrov zahraničných vecí, diplomati však zúžili oblasti na energetiku, ale aj finančný sektor. Uvažuje sa tiež o zákaze pristávania iránskych nákladných lietadiel na letiskách EÚ, z obchodného hľadiska chce dvadsaťsedmička ukončiť predaj technologických zariadení do ázijského štátu.

Sankcie majú podľa diplomatov prinútiť Irán, aby sa v otázke svojej jadrovej politiky vrátil k rokovaciemu stolu s predstaviteľmi OSN a ukončil obohacovanie uránu, ktorý by mohol byť použitý aj na vojenské účely.

Bezpečnostná rada OSN prijala v júni ďalší balík sankcií voči Iránu, po ich ohlásení však USA i EÚ vyjadrili záujem ich rozšíriť.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy