EÚ minula vlani na rozvojovú pomoc vo svete rekordných 53,8 miliárd eur

Brusel 6. apríla (TASR) – Na ekonomický, vzdelanostný a spoločenský rozvoj vo svete minula Európska únia v uplynulom roku 53,8 miliardy eur, čím naďalej kraľuje rebríčku najštedrejších donorov rozvojovej pomoci vo svete.

Suma, ktorú EÚ "investovala" do rozvoja menej rozvinutých krajín predstavuje oproti predminulému roku zvýšenie o 4,5 miliardy eur a celková suma je nominálnym rekordom v histórii EÚ.

V roku 2010 zostáva EÚ vedúcim prispievateľom na rozvojovú pomoc v svetovom meradle. Akokoľvek, stále to nie je dostačujúce úsilie a na to, aby sme nestratili vo svete kredibilitu, musíme kolektívne zvýšiť snahu o zvýšenie podielu prostriedkov z GNI na rozvojovú politiku," komentoval predbežné výsledky sumarizácie komisár pre rozvojovú politiku Andris Piebalgs.

Členské štáty únie sa ešte v roku 2005 zaviazali, že do roku 2015 budú na rozvojovú politiku vynakladať 0,7 % hrubého národného dôchodku (GNI). Minuloročné výdavky EÚ ako celku predstavujú len 0,43 percent GNI a to je nesplnenie cieľa, pretože pre minulý rok to malo byť až 0,56 percent GNI, pričom pre 12 nových štátov, ktoré sa stali členmi EÚ v rokoch 2004 a 2007, platila vlani hranica 0,17 % GNI.

Komisia dopĺňa, že štvorica členských štátov už dosiahla vlani cieľ pre 2015 (Luxembursko, Švédsko, Dánsko a Holandsko), Belgicko a Británia splnili cieľ aspoň 0,56-percentného príspevku a všetky ostatné členské krajiny, vrátane Slovenska (0,09 percent GNI), zaostávajú za cieľmi napriek tomu, že 17 z 27 krajín v absolútnych číslach zvýšilo svoj príspevok oproti roku 2009.