Miroslava Lajčáka favorizujú na post v topmanažmente zahraničnej služby EÚ

Bratislava/Brusel 18. novembra (TASR) – Slovenská diplomacia je blízko k získaniu vrcholového miesta v Európskej službe pre vonkajšiu činnosť (EEAS).

Vysoká predstaviteľka pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová ohlási obsadenie ďalších top-pozícií v novotvoriacich sa diplomatických zboroch do konca mesiaca a na jednu z nich "horúcim" kandidátom je Miroslav Lajčák.

Lajčák by mal predsedať sekcii Západný Balkán a Východná Európa, na túto pozíciu ho favorizuje aj internetový denník EUObserver. Bývalý šéf slovenskej diplomacie je počas posledných dní podľa informácií TASR v čulom kontakte s Ashtonovou, v utorok (16.11.) absolvoval pre rokovania s ňou návštevu Bruselu.

Ashtonová chce mať ukončené nominácie na vrcholové posty do 1. decembra, kedy by zahraničné služby oficiálne mali začať svoje účinkovanie. Medzi ďalších adeptov na posty menoval EUObserver Francúza Huguesa Mingarelliho (Afrika), Švéda Christiana Lefflera (Stredný Východ a Stredomorie), Španiela Tomasa Duplu del Morala (Ázia alebo Amerika).

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar vs