EÚ môže byť sprostredkovateľom vo francúzsko-nemeckom spore o Mercedes-Benz

Brusel 7. augusta (TASR) – Európska komisia (EK) sa ponúkla do úlohy sprostredkovateľa vo francúzsko-nemeckom spore o autá Mercedes-Benz, uviedol hovorca eurokomisára pre priemysel Antonia Tajaniho.

Francúzske úrady zakázali predaj väčšiny nových modelov Mercedes spoločnosti Daimler AG, pretože využívajú chladiacu zmes pre klimatizačné systémy, ktorá podľa Francúzska nie je v súlade s pravidlami EÚ.

Komisia ponúka obom stranám vlastný výskum i vedeckú a technickú podporu, vrátane uskutočnenia technických testov, aby pomohla nájsť kompromisné riešenie pre tento prípad.

"Hlavným cieľom je uistiť výrobcov aj spotrebiteľov, že bolo urobené všetko v záujme objektívnosti a transparentnosti pri odhaľovaní množných rizík," uviedol Tajaniho hovorca pre agentúru DPA.

Právny spor medzi oboma krajinami týkajúci sa správnosti chladiaceho média pokračuje. Francúzsky súd bude 23. augusta rozhodovať o žiadosti nemeckej automobilky vyrokovať prechodné ustanovenia. Francúzsko od začiatku júla odmieta predaj kompaktných modelov áut značky Mercedes triedy SL-, A-, B- a CLA-, ktoré boli podľa Paríža certifikované so starým typom chladiacej zmesi R134a. Túto zmes EÚ zakázala používať od začiatku roka.

Spor okolo chladiacich zmesí vznikol po tom, ako nemecké úrady umožnili spoločnosti Daimler pokračovať v používaní látky, ktorá je škodlivá pre životné prostredie, hoci všetky ostatné európske automobilky už prestúpili na alternatívnu zmes z dielne spoločností Honeywell a Dupont.

Európska komisia v júli dala nemeckej vláde čas na vysvetlenie rozhodnutia do 20. augusta. Ak by nemecká strana nebola ústretová, EÚ môže voči Nemecku rozbehnúť správne konanie pre porušenie pravidiel únie.