EÚ môže o pol roka predĺžiť platnosť monitorovacieho mechanizmu pre Rumunsko

Brusel 17. júla (TASR) – Európska komisia (EK) zvažuje predĺženie takzvaného monitorovacieho a hodnotiaceho mechanizmu pre Rumunsko do konca tohto roka, uviedol dnes pre agentúru Reuters nemenovaný diplomat EÚ. Cieľom je prispieť k ochrane právneho štátu a podporiť nezávislosť súdnictva v krajine.

Komisia podľa svojho oficiálneho pracovného programu vydá v stredu úradnú správu o tom, či bude pokračovať v monitorovaní stavu súdnictva v Bulharsku a Rumunsku. Obe balkánske krajiny sa ešte pred vstupom do únie v roku 2007 zaviazali, že budú rešpektovať monitorovací a hodnotiaci mechanizmus, ktorý mal urýchliť prispôsobenie ich súdneho sektoru, najmä v oblasti boja proti korupcii a organizovanému zločinu, európske pomerom. Tento mechanizmus mal byť podľa pôvodných plánov ukončený po piatich rokoch od vstupu oboch krajín do EÚ, čiže v lete tohto roku.

Komisia v posledných dňoch vyslovila vážne výhrady v súvislosti s prebiehajúcim politickým bojom v Rumunsku, kde došlo k mimoriadnemu odvolávaciemu procesu proti prezidentovi Traianovi Basescovi a je preto možné, že komisia bude súhlasiť s polročným predĺžením tohto hodnotiaceho a overovacieho nástroja.

Hovorca Európskej komisie Frederic Vincent, dnes počas každodenného brífingu s novinármi v Bruseli prezradil iba toľko, že EK zohľadní politické udalosti v Rumunsku vo svojej hodnotiacej a monitorovacej správe, ktorú predstaví v stredu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl