EÚ musí byť pripravená na krízu v Moldavsku

Letné konflikty nie sú pre Európu bežnou prázdninovou záležitosťou, sú však niektoré potenciálne rizikové miesta, kde by mohla toto leto prepuknúť kríza, povedali experti pre EurActiv.

Vylúčené nie je ani opakovanie minuloročnej vojny v Gruzínsku, myslí si Andrew Wilson, analytik londýnskeho think tanku European Council for Foreign Relations (ECFR). Napätie s Ruskom by sa mohlo vystupňovať podľa neho aj na Ukrajine, kde sa “Kyjev zvláštne uzamkol v mesačných platbách za plyn bez toho, že by mal peniaze”, vypočítava bezpečnostné riziká.

Podľa Wilsona je ale stále najväčšou hrozbou Moldavsko, kde sa dnes konajú parlamentné voľby.

Vládnuca komunistická strana a jej stredopravá opozícia si v prieskumoch verejnej mienky dýchali na krk. Líder opozičnej Demokratickej strany Marian Lupu by mohol podľa Wilsona získať dosť dobrý výsledok na to, aby sa stal „kingmakerom alebo dokonca kráľom”.

“Neočakávam okamžitú konfrontáciu na uliciach, aj keď nikdy sa nevie – orgány sú lepšie pripravené, bolo mnoho zatknutých aktivistov – no Brusel by si mal zobrať k srdcu jednu radu: zabudnúť na pláže”.

V minulom volebnom období bol Lupu predsedom parlamentu, no neskôr opustil komunistickú stranu po konflikte s prezidentom Voroninom. Podľa analytikov by mohol spraviť koalíciu s kýmkoľvek, hoci aj s komunistami, ak by Voronin v politike skončil.

  • Ruský úplatok

EÚ by mala byť pripravená konať v prípade krízy a ústavného patu, pretože Moskva sa už zamiešala tým, že prisľúbila 500 miliónov dolárov, ak voľby prebehnú bez problémov. 

“Tie peniaze sú síce nominálne pre krajinu, v skutočnosti sú však pre vládnucu elitu”, pokračuje Wilson a dodáva, že Brusel má svoje vlastné karty, ktorými môže hrať – krajina napríklad najviac obchoduje s EÚ aj väčšina migrantov odchádza do západnej Európy.

“Moldavsko a jej budúca prosperita závisia na EÚ”, hovorí Wilson. To je podľa neho zároveň najväčšia páka, akú Brusel má. Rumunsku analytik odporúča, aby preukázalo zdržanlivosť a nechalo konať EÚ.

„Ak by sa unáhlili, ako to spravili v apríli, dalo by to komunistom presne ten argument o zasahovaní z vonka, ktorý potrebujú a spravilo by to z Rumunska nepriateľskú krajinu”.

Aj ďalší z analytikov ECFR Nicu Popescu pôvodom z Moldavska si myslí, že moldavská politická kríza bude s padajúcou ekonomikou pokračovať. Na východný okraj EÚ prinesie viac násilností a nestability.