EÚ musí nájsť strednú cestu medzi bojom proti terorizmu a ochranou osobných dát

Brusel/Toledo 22. januára (TASR) – Európsku úniu čaká v blízkej budúcnosti výzva, aby si poradila s balansovaním medzi odvrátením teroristických hrozieb a ochranou osobných dát.

Vyplýva to z výsledkov stretnutia ministrov spravodlivosti členských štátov EÚ, ktorí diskutovali o aktuálnych problémoch v rámci neformálneho stretnutia v španielskom Tolede.

"Musíme prejaviť kreativitu v tejto veci. Určite naším prvoradým záujmom je bezpečnosť občanov, ale na druhej strane musíme rešpektovať aj právo na ochranu personálnych informácií," uviedol minister spravodlivosti Belgicka Stefaan de Clerck.

Problematika sa vzťahuje predovšetkým na informácie o pasažieroch, ktorí prelietavajú cez štáty EÚ. Kým Rada ministrov vnútra sa už vyslovila za umožnenie náhľadu do údajov o cestujúcich pre policajné účely, Európsky parlament už viackrát vyjadril znepokojenie nad iniciatívami vytvoriť určitý centralizovaný informačný systém.

Ministri spravodlivosti sa zaoberali aj situáciou na Haiti a dohodli sa na snahe o zjednodušení cesty pre adopcie detí, ktoré po zničujúcom zemetrasení prišli o rodičov. "V tejto veci potrebujeme úzko spolupracovať s Detským fondom Organizácie Spojených národov (UNICEF), ale preferujeme, aby sa EÚ zhodla na spoločnom postupe," povedal odstupujúci komisár pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť Jacques Barrot.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar