Na návrh Su Ťij o zrušení sankcií pre Mjanmarsko bude únia reagovať v apríli

Brusel 8. februára (TASR) – Európska únia sa zatiaľ stavia opatrne k návrhom mjanmarskej prodemokratickej líderky Aun Schan Su Ťij, ktorá navrhla rokovania so západnými štátmi o možnostiach úpravy ich sankcií voči juhoázijskej krajine. Tá je posledné desaťročia pod vládou vojenskej junty.

"Sme v úlohe poslucháčov, teda sme pripravení vypočuť si názory Su Ťij a jej stúpencov. Otázka Mjanmarska by sa mala dostať na program zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné vzťahy v apríli. Vtedy zaujme Európska únia stanovisko," reagovala Maja Kocijančičová, hovorkyňa šéfky diplomacie Catherine Ashtonovej.

Podľa Su Ťij a jej strany Národná liga pre demokraciu môžu uvážlivé investície zmierniť ťažkú ekonomickú situáciu v chudobnom, ale na suroviny bohatom štáte.

"NLD vyzýva na diskusie so Spojenými štátmi, Európskou úniou, Kanadou a Austráliou za účelom dosiahnutia dohody o tom, kedy, ako a za akých okolností môžu byť sankcie upravené v záujme demokracie, ľudských práv a zdravého ekonomického prostredia," oznámila dnes strana.

Su Ťij, ktorú prepustili z domáceho väzenia 13. novembra, v minulosti podporila sankcie ako súčasť jej boja proti desaťročiam autoritárskej vojenskej vlády v bývalej britskej kolónii.

Sankcie majú za cieľ primäť režim zlepšiť situáciu v oblasti ľudských práv a iniciovať demokratické reformy, za ktoré sa zasadzuje aj európska dvadsaťsedmička.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar