EÚ na pôde WTO začne obchodný spor proti Rusku pre recyklačné poplatky na autá

Brusel/Ženeva 9. júla (TASR) – Európska únia dnes oznámila, že v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) začne svoj prvý obchodný spor proti Rusku. Dôvodom je podľa diplomatov EÚ neochota Moskvy zrušiť recyklačný poplatok pre automobily.

"Dali sme Rusku termín do 1. júla na odstránenie recyklačných poplatkov. Ruská strana tak neurobila, čo je dôvod, prečo sme sa obrátili na WTO. Dúfame, že sa to podarí vyriešiť rýchlo. Je dôležité, aby Rusko ako člen WTO hralo podľa pravidiel svetového obchodu," povedal pre agentúru Reuters nemenovaný diplomat EÚ.

Spor prichádza necelý rok po tom, ako sa Rusko zaviazalo rešpektovať pravidlá medzinárodného obchodovania a je výsledkom viacerých varovaní z Bruselu, že ruská strana pravidlá nedodržiava.

Japonsko a Spojené štáty už oznámili, že vo štvrtok (11. 7.) sa na pôde WTO pripoja k EÚ v kampani proti ruským praktikám nedodržiavania pravidiel platných pre celosvetovú obchodnú organizáciu.

Redukovanie dovozných ciel pre automobily bolo hlavným problematickým bodom v rámci 18-ročného procesu rokovaní s Ruskom o vstupe do WTO. Moskva to nakoniec prisľúbila, stala sa členom WTO, avšak predstavitelia EÚ teraz tvrdia, že zavedenie recyklačného poplatku, ktorý sa vyberá pri dovoze áut zo zahraničia, neguje význam nižších dovozných ciel.

To pre EÚ predstavuje dôvod na obavy. Rusko je na dobrej ceste vystriedať Nemecko v úlohe najväčšieho európskeho automobilového trhu, k čomu môže dôjsť v najbližších rokoch. Lukratívny a obrovský vývozný trh je dôležitý pre recesiou postihnuté krajiny EÚ, v ktorých sídlia významné automobilky.

Rusko na oplátku varovalo EÚ, že má vlastné obavy s obchodnými politikami únie, a že v prípade súdneho sporu by mohlo zareagovať podobným krokom na pôde WTO.

Podľa pravidiel WTO, ak EÚ podá žalobu, Rusko bude mať 60 dní na prípadnú nápravu stavu vecí a zmiernenie obáv EÚ. Ak sa tak nestane, Moskva pod tlakom WTO buď zmení súčasné pravidlá, alebo bude čeliť sankciám WTO.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop