EÚ: Na pomoc zničenému Haiti sa zrejme vyčlení viac než miliarda eur

New York 26. marca (TASR) – Európska únia zrejme čoskoro pomôže zemetrasením zničenému Haiti sumou 1,3 miliardy eur. Finančné prostriedky by mala ostrovná krajina v Karibiku dostať od únie v priebehu nasledujúcich troch rokov. S odvolaním sa na slová eurokomisárky Kristaliny Georgievovej, do ktorej portfólia patrí aj humanitárna pomoc, o tom informovala agentúra Reuters.

„Budeme pomáhať dlhšie, nepovažujeme to totiž za krátkodobý projekt obnovy,“ uviedla Georgievová na stretnutí darcovských organizácií v New Yorku, ktoré sa tu konalo pred budúcotýždňovou konferenciou Organizácie Spojených národov (OSN).

EÚ už začiatkom marca poslala Haiti pomoc vo výške 100 miliónov eur, určenú na obnovu infraštruktúry po januárovom ničivom zemetrasení. Členské štáty EÚ pritom stále pracujú na komplexnom balíku pomoci zameranom na rekonštrukciu tejto chudobnej karibskej krajiny. Balík má byť predstavený práve na darcovskej konferencii 31. marca.

Ničivé zemetrasenie na Haiti z 12. januára podľa odhadov pripravilo o život takmer 300.000 ľudí a zanechalo viac ako milión obyvateľov bez strechy nad hlavou. Ekonómovia odhadujú škody na 14 miliárd amerických dolárov (vyše 10 miliárd eur).

1 sto