EÚ: Na rokovaniach Srbska a Kosova došlo k pokroku

Brusel 9. septembra (TASR) – Vlády Srbska a Kosova sa dohodli na kompromise v otázkach zásobovania elektrickou energiou a v spore okolo telekomunikačných spojení v Kosove, oznámila v noci na dnes šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová.

Oznámenie prišlo po jej ďalších niekoľkohodinových rokovaniach so srbským premiérom Ivicom Dačičom a predsedom kosovskej vlády Hashimom Thacim v Bruseli. Bližšie podrobnosti o dohode zatiaľ neposkytli, informovala tlačová agentúra DPA.

Nájdený kompromis by mal umožniť začatie prístupových rozhovorov EÚ so Srbskom v januári budúceho roka. Predstavitelia únie o tom rozhodnú v decembri.

O problémoch pri realizácii komunálnych volieb v Kosove, plánovaných na 3. novembra, sa bude ďalej rokovať, oznámila Ashtonová tiež bez detailov. V tomto spore ide o podobu hlasovacích lístkov, na ktorých si srbská strana neželá prítomnosť kosovského štátneho znaku. Priština na druhej strane nechce pripustiť Belehradom podporovanú kandidátku s názvom "Srbsko", pretože to považuje za poškodzovanie kosovskej štátnosti.

Práve blížiace sa voľby by sa mali stať krokom k postupnej normalizácii srbsko-kosovských vzťahov, ako sa o to v úlohe sprostredkovateľa usiluje Európska únia. Srbská menšina v Kosove by sa nimi mala začleniť sa do kosovského štátu a výmenou získať širokú autonómiu. Veľká väčšina kosovských Srbov však voľby bojkotuje a považuje sa naďalej výlučne za občanov Srbska.

Srbsko, ako aj niektoré veľmoci a päť členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska, jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova spred piatich rokov do dneška neuznali.

3 20 gon