EÚ, NATO: Podmienky pre vyhlásenie bezletovej zóny nad Líbyou nie sú splnené

Brusel/Paríž 13. marca (TASR) – Európska únia a NATO dnes v reakcii na výzvu Ligy arabských štátov (LAŠ), aby bola nad Líbyou vyhlásená bezletová zóna, povedali, že podmienky pre to ešte nenastali.

Predstavitelia EÚ a NATO uviedli, že arabská podpora bola iba jednou z troch podmienok, ktoré treba splniť skôr, ako začnú vojenskú operáciu na ochranu miest v rukách povstalcov pred Kaddáfího leteckými útokmi.

Ďalšie dve podmienky, na ktorých sa predstavitelia EÚ dohodli v piatok, sú: dôkaz, že ich pomoc je potrebná a "jasný právny základ" pre ňu, čím sa myslí rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, oprávňujúca akciu.

Británia a Francúzsko presadzujú prísnu akciu proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, ale Nemecko a mnohé ďalšie vlády EÚ váhajú. V Bezpečnostnej rade OSN by zasa hlasovali proti Rusko a Čína, ktoré sa už verejne vyslovili proti vyhláseniu bezletovej zóny nad Líbyou.

Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé dnes privítal rezolúciu LAŠ vyzývajúcu na vyhlásenie bezletovej zóny nad Líbyou i rozhodnutie arabských krajín nadviazať styky s líbyjskou dočasnou národnou radou. Francúzsko jednostranne uznalo líbyjskú povstaleckú radu ako legitímneho zástupcu líbyjského ľudu vo štvrtok, ako vôbec prvá krajina vo svete.

Zdroj: Reuters

1 žab