EÚ navrhla účinnejší spôsob boja proti novým psychoaktívnym látkam na trhu

Brusel 17. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes navrhla posilniť schopnosť Európskej únie reagovať na nové legálne psychoaktívne látky, užívané ako alternatívy k zakázaným drogám, ako sú kokaín a extáza.

Dnešný návrh predstavila eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová spoločne s komisárom pre priemyselnú politiku Antoniom Tajanim a komisárom pre zdravotníctvo Toniom Borgom.

Návrh sprísnenia európskej legislatívy v oblasti nových psychoaktívnych látok pomôže EÚ reagovať rýchlejšie a účinnejšie, vrátane možnosti ich dočasného okamžitého stiahnutia z európskeho trhu. Nemalo by to pritom ohroziť ich rozličné zákonné priemyselné a obchodné využitie.

"Legálne psychoaktívne látky sú čoraz väčším problémom v Európe a najvyššiemu riziku sú vystavení mladí ľudia. Keďže vnútorný trh nemá hranice, potrebujeme na riešenie tohto problému spoločné pravidlá EÚ," skonštatovala Redingová.

Návrhy sú reakciou na varovania o rozsahu problému zo strany Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť a Europolu. Súčasný európsky systém z roku 2005, založený na odhaľovaní a zákaze nových drog, dnes už nestačí.

Počet nových psychoaktívnych látok odhalených v EÚ sa v rokoch 2009 až 2012 strojnásobil. V roku 2013 bola doteraz nahlásená každý týždeň viac ako jedna nová látka.

Uvedené látky sú čoraz ľahšie dostupné cez internet a rýchlo sa šíria v rámci EÚ. Výskyt 80 percent nových psychoaktívnych látok sa odhalil vždy vo viac ako jednej členskej krajine.

Užívanie nových psychoaktívnych látok môže mať aj smrteľné následky. Napríklad látka 5-IT podľa neoverených správ zabila 24 osôb v štyroch krajinách EÚ len za obdobie piatich mesiacov – od apríla do augusta 2012. S látkou 4-MA, ktorá napodobňuje amfetamín, sa spájalo 21 úmrtí v štyroch krajinách EÚ za obdobie 2010 – 2012.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc