EÚ navrhla zrušiť vízovú povinnosť pre 16 zámorských ostrovných štátov

Brusel 7. novembra (TASR) – Občania zo 16 neeurópskych ostrovných štátov dostali možnosť cestovať do schengenskej zóny bez pasovej kontroly, oznámila dnes eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Zrušenie vízového režimu, zavedené Európskou komisiou (EK) sa bude týkať piatich karibských ostrovov (Dominikánska republika, Grenada, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny a tiež Trinidad a Tobago), desiatich tichomorských ostrovných štátov (Kiribati, Marshallove ostrovy, Mikronézia, Nauru, Palau, Samoa, Šalamúnove ostrvy, Tonga, Tuvalu a Vanuatu) a Východného Timoru.

"Cestovanie bez víz nie je iba symbolickým gestom, bude to mať priamy vplyv na občanov týchto krajín a občanov EÚ vo forme priamych medziľudských kontaktov a zvýšených podnikateľských možností," uviedla komisárka Malmströmová.

Snahou EÚ je umožniť občanom ostrovných štátov, aby mali slobodu voľného pohybu vo všetkých 22 členských štátov EÚ, ktoré patria do schengenskej zóny a štyroch nečlenských štátov EÚ, ktoré sú tiež súčasťou Schengenu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko).

Podľa komisárky Malmströmovej by sa sloboda voľného pohybu pre občanov 16 ostrovných štátov týkala aj Bulharska, Cypru a Rumunska, ktoré momentálne v schengenskej zóne nie sú.

Návrh EK predvída zavedenie reciprocity, čiže ani občania EÚ už nebudú potrebovať víza do špecifikovaných ostrovných krajín.

Finálne rozhodnutie o zrušení vízovej povinnosti pre stanovené štáty bude mať Európsky parlament a Európska rada.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem