EÚ: Nemecko a Británia chcú Bosnu bližšie k EÚ

Berlín 6. novembra (TASR) – Šéfovia rezortov zahraničia Nemecka a Británie spustili dnes v Berlíne iniciatívu s cieľom posunúť Bosnu a Hercegovinu bližšie k Európskej únii a vyzvali tamojších novozvolených lídrov, aby ihneď po zostavení vlády zaistili potrebné reformy. Informovala o tom chorvátska agentúra Hina.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier a jeho britský kolega Philip Hammond sa stretli dnes v Berlíne na schôdzke s ministrami zahraničných vecí z krajín juhovýchodnej Európy, aby predebatovali situáciu v Bosne po nedávnych všeobecných voľbách.

Steinmeier a Hammond poslali obyvateľom Bosny otvorený list so slovami, že pre krajinu budú dôležité nasledujúce štyri roky a že ide o výzvu pre urýchlené zostavenie vlády, ktorá uprednostní konkrétne reformy. Ministri Bruselu navrhnú, aby vyzval zvolených politikov, aby sa v písomnom stanovisku zaviazali prijať reformný plán EÚ. „V prípade, že tak vaši politici urobia, na oplátku požiadame EÚ, aby presadila Stabilizačnú a asociačnú dohodu,“ uviedli.

Stretnutia sa zúčastnila aj chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová. Nemecko-britská iniciatíva je podľa nej pokračovaním iniciatívy, ktorú navrhlo Chorvátsko vo februári v Bruseli. „Británia a Nemecko spustili iniciatívu s cieľom zmeniť prístup k Bosne, posunúť sa od pasívneho podmieňovaniu k aktívnemu podmieňovaniu, nehovoriť len „toto sú kritériá, ktoré musíte splniť“ ale „budeme s vami spolupracovať, aby ste ich splnili“,“ povedala Pusič na konferencii organizácie Aspen Institute. Podľa Pusičovej je dôležité, aby sa teraz táto iniciatíva stala aj oficiálnou iniciatívou EÚ.

Západný Balkán vrátila do agendy Európskej únie februárová iniciatíva Chorvátska v Bruseli a prijatie záveru o Bosne na aprílovom mítingu Rady EÚ pre vonkajšie vzťahy.

9 clu zsl