Nemecko hľadá kompromis v otázke prístupových rozhovorov s Tureckom

Luxemburg 24. júna (TASR) – Vyhliadky na oživenie pozastavených prístupových rozhovorov Európskej únie s Tureckom vzrástli: viacero ministrov zahraničných vecí EÚ sa dnes na stretnutí v Luxemburgu vyjadrilo umiernene voči Ankare, kritizovanej za tvrdý zákrok proti protestom.

Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle hľadal popri zasadnutí kompromis v otázke sporu okolo otvorenia novej kapitoly na prístupových rozhovoroch s Tureckom, informovala s odvolaním sa vládne zdroje agentúra DPA.

Westerwelle pred novinármi poznamenal, že pri rozhodnutí musia byť zohľadnené aj "strategické, dlhodobé záujmy" EÚ. Nezopakoval pritom predošlé vyjadrenia nemeckých vládnych predstaviteľov, že rokovania o novej kapitole sú "skôr nemožné".

"Existujú prirodzené udalosti. Na druhej strane však existujú tiež dlhodobé záujmy. A to záujmy na strane všetkých zúčastnených. A o tom teraz musíme viesť rozhovory," zdôraznil Westerwelle.

Šéf holandskej diplomacie Frans Timmermans, ktorého vláda sa v uplynulom týždni spoločne s nemeckou spomínala ako stredobod odporu voči zintenzívneným rokovaniam s Tureckom, o záležitosti mlčal – nebola na rokovacom poriadku. Ďalší ministri ako Jean Asselborn z Luxemburska, Carl Bildt zo Švédska a Didier Reynders z Belgicka žiadali, aby práve s ohľadom na násilie v Istanbule EÚ pokračovala v približovaní Turecka k európskym štandardom.

Európska únia chcela pôvodne otvoriť v poradí štrnástu z 35 prístupových kapitol s Tureckom, týkajúcu sa regionálnej politiky, v stredu. Rozhodnutie pravdepodobne padne až v utorok, uviedol Westerwelle.

Najkritickejšie sa vyjadril rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger, podľa ktorého musí pred otvorením novej kapitoly dôjsť k posunu zo strany Turecka. Tomu podľa neho nie sú zatvárané dvere pre vstup. "Ale potrebné je tiež neotvárať všetko a nezatvárať oči pred tým, čo sa práve v Turecku deje," povedal.

Bildt uviedol, že EÚ svojou politikou sleduje strategické ciele: "Nie je to niečo, čo by malo byť predmetom krátkodobých nálad," povedal s tým, že "stratégiu EÚ nemožno meniť, pretože sa tu alebo tam vyskytne nervozita". "Takto nemožno vykonávať zodpovednú európsku politiku. V rôznych krajinách sa dejú všetky možné veci," dodal.

Asselborn varoval pred "zastavením" vo vzťahoch s Tureckom, pokiaľ sa znova nerozbehnú prístupové rozhovory, fakticky zmrazené od roku 2010. "Túto chybu by sme nemali robiť," uviedol s argumentom, že ide o reformy, ktoré sú v záujme tureckých demonštrantov.

Reynders zdôraznil, že práve rozhovory o rokovacej kapitole sú príležitosťou na oveľa bezprostrednejšie rozhovory s Tureckom o rade princípov.

3 gon dem