EÚ nepodporuje návrh Paríža a Londýna na zrušenie zbrojného embarga voči Sýrii

Dublin 23. marca (TASR) – Francúzsko a Spojené kráľovstvo nepresvedčili partnerov v EÚ o zrušení zbrojného embarga dvadsaťsedmičky uvaleného na Sýriu. Na dvojdňovom neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Dubline sa ukázalo, že väčšina Európskej únie nechce zmenu doterajšej politiky, povedal dnes šéf Spindelegger.

„Snažíme sa, aby sa vďaka zbrojnému embargu dostalo do Sýrie menej zbraní, nie viac. Aj do budúcnosti to vidím ako správnu líniu,“ citovala Spindeleggera rakúska agentúra APA.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová na tlačovej konferencii okrem iného povedala, že Únia celý systém sankcií voči Sýrii, týkajúci sa aj predstaviteľov vládnuceho režimu, preverí do začiatku júna, ale hlavným cieľom je nájsť politické riešenie na zastavenie zabíjania v tejto krajine.

„Nikto nežiadal, aby sme teraz zrušili zbrojné embargo,“ vyhlásil švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt. Podľa neho je veľmi ťažké nájsť niekoho, kto je za ďalšie vyzbrojovanie v konflikte, v ktorom je už aj tak príliš veľa zbraní. Všetci účastníci stretnutia sa zhodli, že politické riešenie je najdôležitejšie, dodal Bildt. Zároveň varoval, aby Európania nezopakovali chyby zo začiatku bosnianskej vojny v roku 1992, ktorú nezastavili, pretože boli rozdelení.

Britský minister zahraničných vecí William Hague v piatok, v prvý deň neformálneho summitu, zmiernil volanie po zrušení embarga. Podľa súčasného stavu vecí by stačilo, keby embargo EÚ, končiace za dva mesiace, „bolo zrušené alebo zásadne zmenené“. Hague predtým nevylúčil, že Británia a Francúzsko by mohli v tejto veci postupovať po vlastnej línii.

5 hy