EÚ neuznáva výsledok referend v Doneckej a Luhanskej oblasti

Brusel 12. mája (TASR) – Európska únia neuznáva takzvané referendá organizované proruskými separatistami, ktoré sa uskutočnili v nedeľu v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Uviedla to v nedeľu večer hovorkyňa Európskej komisie (EK) Maja Kocijančičová.

„Takzvané referendá v častiach regiónov Luhansk a Doneck sú nezákonné a my neuznávame ich výsledky,“ povedala hovorkyňa šéfky európskej diplomacie Catheriny Ashtonovej.

Podľa Kocijančičovej tí, ktorí zorganizovali sporné referendá, nemajú žiadnu demokratickú legitimitu, pričom ich organizovanie je v rozpore s cieľmi spoločného vyhlásenia zo Ženevy o znížení napätia na východe Ukrajiny.

Občania Ukrajiny žijúci v Doneckej a Luhanskej oblasti mohli v nedeľu vo všeľudovom hlasovaní odpovedať na otázku, či podporujú „štátnu samostatnosť“ svojich regiónov, ktoré sa v apríli vyhlásili za Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku. Hlasovanie organizovali proruskí separatisti, pričom je vnímané ako prvý krok pre odtrhnutie týchto oblastí od Ukrajiny.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes pricestuje na Ukrajinu a stretne sa s jej vedením. V rovnaký deň budú ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ diskutovať v Bruseli o rozšírení sankcií proti fyzickým a právnickým subjektom v Rusku a na Kryme, podieľajúcim sa na destabilizácii situácie na Ukrajine.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy