EÚ nevzdáva snahy o diplomatické riešenie krízy v Egypte

Brusel 7. augusta (TASR) – Európska únia bude aj naďalej vyvíjať diplomatické úsilie zamerané na riešenie politickej krízy v Egypte. Uviedol to dnes hovorca šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.

Úrad dočasného egyptského prezidenta Adlího Mansúra predtým v oficiálnom komuniké uviedol, že medzinárodné diplomatické snahy o sprostredkovanie urovnania politickej krízy v Egypte stroskotali. Zo zodpovednosti za neúspech rokovaní prezident obvinil islamistické Moslimské bratstvo.

"Budeme aj naďalej robiť všetko pre to, aby sme sa povzbudili ľudí k rozvíjaniu komplexného dialógu. Je veľmi dôležité vidieť návrat k prechodu k demokracii v Egypte. Budeme pokračovať v našom úsilí," povedal novinárom Ashtonovej hovorca.

Námestník amerického ministra zahraničných veci William Burns dnes odcestoval z Egypta po rokovaniach s vládou a členmi Moslimského bratstva v úsilí o sprostredkovanie vzájomného dialógu oboch strán. Okrem Burnsa sa o sprostredkovateľské úsilie pokúšali aj zástupcovia EÚ, Spojených arabských emirátov a Kataru.

Rokovania s oboma stranami trvali viac ako týždeň. Zámerom bolo vyhnúť sa konfrontácii medzi políciou a islamistickými demonštrantami, ktorí požadujú návrat armádou zosadeného prezidenta Muhamada Mursího.