EÚ nezabúda na spotrebiteľov – zlepšuje bezpečnosť kozmetických výrobkov

Brusel 26. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes urobila ďalší krok k posilneniu ochrany spotrebiteľov v EÚ, najmä dojčiat a malých detí. Prijala dve opatrenia, ktoré obmedzujú používanie troch konzervačných látok v kozmetických výrobkoch.

Eurokomisár pre spotrebiteľskú politiku Neven Mimica v správe pre médiá pripomenul, že konzervačné látky v kozmetických výrobkoch zohrávajú významnú úlohu. Zabezpečujú, že výrobky každodenného použitia neobsahujú patogény. Bez konzervačných látok by všetky kozmetické produkty mali veľmi krátku trvanlivosť a väčšina z nich by sa musela skladovať v chladničke.

„Musíme však zabezpečiť, aby konzervačné látky zaručovali maximálny stupeň ochrany. Vďaka týmto opatreniam môžu mať spotrebitelia istotu, že ich kozmetické výrobky sú bezpečné,“ zdôraznil komisár.

Rozhodnutie EK nadväzuje na posudok nezávislého Vedeckého výboru pre bezpečnosť spotrebiteľov, poradného orgánu, ktorý vykonal dôkladné hodnotenie rizika látok. Na jeho základe odporučil ich obmedzenie alebo zákaz.

Prijaté opatrenia umožňujú EK obmedziť maximálnu koncentráciu dvoch konzervačných látok, propylparabénu a butylparabénu, z aktuálne povoleného limitu 0,4 percenta (ak sa používajú samostatne), resp. 0,8 percenta (ak sú zmiešané s inými estermi) na 0,14 percenta, ak sa používajú samostatne alebo ako zmes.

Zákaz sa vzťahuje na nezmývateľné kozmetické výrobky určené na použitie v oblastiach pod plienkou u detí do troch rokov, kde sa môžu v dôsledku podráždenej pokožky a výskytu potničiek vstrebať rýchlejšie ako v prípade neporušenej pokožky.

Nové pravidlá sa budú uplatňovať na výrobky dodávané do obchodov po 16. apríli 2015.

EK navyše zakázala zmes metylchloroizotiazolinónu a metylizotiazolinónu (MCI/MI) v nezmývateľných kozmetických výrobkoch, ako sú telové krémy. Cieľom je znížiť riziko kožných alergií a ich výskyt. Táto konzervačná látka môže byť naďalej používaná vo výrobkoch, ktoré sa zmývajú, ako sú šampóny a sprchové gély, s maximálnou koncentráciou 0,0015 percenta zmesi, v ktorej je pomer látok MCI/MI 3:1.

Toto opatrenie sa bude uplatňovať na výrobky uvedené na trh po 16. júli 2015.

Začiatkom tohto roku EK zakázala používanie ďalších piatich parabénov v kozmetických výrobkoch – izopropylparabénu, izobutylparabénu, fenylparabénu, benzylparabénu a pentylparabénu, a to z dôvodu nedostatku údajov potrebných na prehodnotenie. Výrobky uvedené na trh po 30. októbri 2014 nesmú obsahovať tieto látky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy