EÚ nie je jednotná ohľadne dodávok zbraní Kurdom, ale členské štáty majú zelenú

Brusel 15. augusta (TASR) – Ministri zahraničných vecí EÚ na dnešnom mimoriadnom zasadnutí v Bruseli privítali snahy USA o podporu irackých vládnych síl a miestnych orgánov v boji proti bojovníkom Islamského štátu (IS) a zhodli sa na „európskej zodpovednosti spolupracovať s Irakom“.

Ministrom sa nepodarilo dosiahnuť jednotný postoj v otázke zasielania zbraní pre irackých Kurdov, ale odobrili rozhodnutie niektorých vlád EÚ pomôcť zbraňami. V spoločnom vyhlásení privítali rozhodnutie tých členských štátov EÚ, ktoré pozitívne zareagovali na výzvu kurdských regionálnych orgánov o naliehavé poskytnutie vojenského materiálu a zbraní.

EÚ takisto bude skúmať, či existujú spôsoby, ktorými by džihádistickí militanti mohli ťažiť z predaja ropy na severe Iraku, v provinciách pod ich kontrolou, a ako tomu zabrániť. Džihádisti dostali pod kontrolu niekoľko ropných polí v Sýrii a v Iraku.

EÚ prostredníctvom svojich diplomatov vyzvala na rýchle vyšetrovanie porušovania ľudských práv v Sýrii a Iraku, pričom existujú vážne podozrenia, že boli spáchané aj zločiny proti ľudskosti.

Rada EÚ pre zahraničné záležitosti zároveň vyjadrila silné znepokojenie nad „katastrofálnou humanitárnou situáciou“ a masívnymi vysídleniami civilistov v regiónoch, kde útočia a postupujú bojovníci IS.

Ministri vyzvali na naliehavé vytvorenie inkluzívnej irackej vlády, ktorá poskytne „novú dôveru v demokratické inštitúcie“.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jam