Nigel Farage sa odmietol ospravedlniť za urážky Hermana Van Rompuya

Brusel 2. marca (TASR) – Britský poslanec Európskeho parlamentu (EP), ktorého "preslávilo" slovné napadnutie prezidenta EÚ, sa odmietol ospravedlniť. Podľa vlastných slov by to mal urobiť iba smerom k bankovým úradníkom.

Euroskeptik Nigel Farage z britskej Strany nezávislosti (UKIP) totiž nazval Belgičana Hermana Van Rompuya "bankovým úradníkom nižšieho rangu". Povedal tiež, že Belgicko nie je nijakou krajinou a bývalý belgický minister má charizmu ako mokrá handra na podlahu.

Urážky vyvolali pohoršenie v celej Európe a šéf EP si zavolal Farageho "na koberec" s tým, aby sa ospravedlnil. Po krátkom zvážení poslanec povedal prepáčte – bankovým úradníkom. Ak ich urazil, tak sa "naozaj veľmi ospravedlňuje".

"Neospravedlním sa Hermanovi Van Rompuyovi, neospravedlním sa Európskemu parlamentu a určite sa neospravedlním Belgičanom," vyhlásil Farage.

Poslanec ráta s tým, že ho môžu vylúčiť z parlamentu a príde o ďalšie výhody, ale chce sa proti tomu brániť. Podľa vlastných slov vyvolal diskusiu o "zásadných otázkach" – napr. o tom, kto vládne EÚ.

Predseda EP Jerzy Buzek dnes Farageovi oznámil, že ho potrestá finančne. Na 10 dní príde o finančné pôžitky vo výške 298 eur na deň, ktoré dostávajú poslanci EP počas práce v Bruseli a Štrasburgu ešte okrem platu.

Zdroj: Reuters, DPA

1 3 dam bar