EÚ: Nové sankcie voči Sýrii s dôrazom na zbrojné embargo

Luxemburg 25. júna (TASR) – Európska únia prijala dnes nové, v poradí už 17. kolo sankcií v priebehu jedného roka, zamerané proti sýrskej vláde. Sankcie, ktoré potvrdila Rada EÚ pre zahraničnú politiku zasadajúca v Luxemburgu, sú zamerané najmä rozšírenie zákazu predaja zbraní do Sýrie.

Na rozšírení sankcií sa ešte pred dnešným rokovaním ministrov zahraničných vecí dohodli veľvyslanci členských štátov EÚ.

Nové sankcie v podobe zmrazenia aktív a zákazu vycestovania do priestoru EÚ sa budú vzťahovať na šesť sýrskych spoločností a jednu fyzickú osobu.

Novým momentom je rozšírenie zbrojného embarga pre Sýriu, keď sankcie budú postihovať už aj poisťovateľov pri obchode so zbraňami.

V praxi to znamená, že napríklad britská poisťovňa Standard Club zruší poistenie prepravovaného ruského nákladu, ktorý pozostáva z útočných bojovných vrtuľníkov pre Sýriu.

Nové kolo sankcií sa zrodilo po tom, ako sýrske jednotky v piatok minulý týždeň zostrelili turecké vojenské lietadlo. Ankara v nedeľu obvinila sýrsku vládu, že prieskumné lietadlo zostrelila v medzinárodnom vzdušnom priestore, a nie vo vzdušnom priestore Sýrie, ako tvrdí Damask.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem