Novú dohodu o pomoci už cyperský parlament schvaľovať nemusí

Brusel 25. marca (TASR) – Záchranný plán pre Cyprus, ktorý ministri financií eurozóny schválili v noci na dnes a vďaka ktorému sa ostrovný štát vyhne bankrotu, musí prejsť ešte legislatívnym procesom v parlamentoch Fínska, Holandska a Nemecka, upozornil dnes európsky internetový denník EUobserver.

Dohoda o finančnej pomoci sa však vyhne schvaľovaniu v cyperskom parlamente. Ten už tesne pred odchodom vládnej delegácie na nedeľňajšie (24.3.) rokovania do Bruselu prijal nový zákon o rezolúcii bánk, ktorý legislatívne pokrýva väčšinu prvkov programu, no nie sú vylúčené ďalšie legislatívne úpravy, uviedol EUobserver.

Plán, na ktorý cyperskí predstavitelia nakoniec pristúpili, počíta so zatvorením druhej najväčšej cyperskej banky Leiki, známej pod názvom Popular Bank, a so spoluúčasťou veľkých klientov, akcionárov a majiteľov dlhopisov na záchrannom programe. Na rozdiel od predchádzajúceho návrhu sa už nebude osobitný odvod týkať všetkých vkladov v bankách, ale iba tých nad 100.000 eur.

Medzinárodní veritelia poskytnú ostrovu úver vo výške 10 miliárd eur, ak Cyprus splní všetky podmienky. Jednou z nich je rozdelenie banky Leiki na "zlú" a "dobrú" banku. Dobrá banka sa presunie do Bank of Cyprus a zlá sa postupne zatvorí. Denník EUobserver v tejto súvislosti pripomenul, že dve najväčšie banky majú 40-% podiel zo všetkých vkladov na ostrove.

Plánovaný 40-% odvod z vkladov nad 100.000 eur v Leiki bank, kde majú účty mnohí ruskí boháči, by podľa EUobserveru mohlo krajine vyniesť okolo 4,2 miliardy eur, čo by znamenalo významnú časť vlastného príspevku Cypru k 10-miliardovému balíku finančnej pomoci zo zahraničia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vjo