O. Rehn prisľúbil Cypru pomoc Európskej komisie pri obnovovaní ekonomiky

Brusel 25. marca (TASR) – Dosiahnutie záchranného plánu pre Cyprus v noci z nedele (24. 3.) na dnes bolo nevyhnutné, konštatoval komisár EÚ pre hospodárske a menové otázky Olli Rehn o dohode ministrov financií eurozóny, vďaka ktorej sa Cyprus vyhne hroziacemu štátnemu bankrotu.

"Máme túto dohodu na stole, čo teraz znamená, že počnúc dnešným dňom môžeme začať pracovať na pláne, ako pomôcť občanom Cypru pri obnovení ich ekonomiky," uviedol Rehn v stanovisku pre médiá.

Rehn pripomenul, že dohoda sa zrodila na základe spoločného návrhu troch inštitúcií – Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). Komisár v tejto súvislosti upozornil, že už v novembri 2011 s vtedajším cyperským ministrom financií hovoril o možnom pláne finančnej pomoci pre Cyprus na základe obáv z neudržateľnosti a nestability finančného sektora na ostrove.

"Ale až minulý týždeň sme sa ocitli v situácii, keď už neboli po ruke iné prijateľné riešenia, ale iba ťažké rozhodnutia. A to nám udalosti z posledných dní iba potvrdili," konštatoval Rehn.

Komisár pripustil, že vinou hlbokej finančnej krízy bude najbližšia budúcnosť pre Cyprus a jeho obyvateľov zložitá, a spresnil, že Európska komisia (EK) urobí všetko možné, aby pomohla zmierniť sociálne dopady tejto krízy a poskytla pomocnú ruku najmä ľuďom v najväčšej hmotnej núdzi.

"Cyprus je súčasťou európskej rodiny a Európa bude stáť bok po boku s Cyperčanmi," zdôraznil Rehn.

Eurokomisár v tejto súvislosti uviedol, že predseda EK José Manuel Barroso so súhlasom cyperského prezidenta Nikosa Anastasiadesa plánuje vytvoriť takzvaný krízový štáb pre Cyprus. Hlavnou úlohou tejto podpornej skupiny vytvorenej v rámci EK bude poskytovať technickú pomoc cyperským úradom s dôrazom na politiku zamestnanosti, konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu.

"Bude nevyhnutné, aby občania Cypru budovali svoju ekonomiku na nových základoch a Európska komisia je pripravená zmobilizovať všetky potrebné zdroje, ktoré má k dispozícii, aby im pomohla čeliť tejto výzve," uviedol Rehn.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl