Obchodníci s derivátmi už nebudú mať voľnosť, budú povinní informovať

Brusel 15. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes predstavila svoje plány na dosiahnutie väčšej transparentnosti v obchodovaní s finančnými derivátmi s dôrazom na obchody, ktoré sa dejú mimo búrz.

Doteraz tzv. over-the-counter obchody, dohadované len privátne medzi dvoma stranami, nepodliehali nijakej povinnosti informovať o nich. Takéto obchody tvoria však 90 % celkového obchodovania s derivátmi a keďže sú vo výraznej miere špekulatívneho charakteru, podľa odborníkov prispeli aj k zintenzívneniu svetovej hospodárskej krízy.

Komisia sa pokúša dostať "pochybné" obchody pod väčšiu kontrolu od konca roka 2012 na dvoch úrovniach. Prvou je dohadovanie obchodu cez akéhosi mediátora (komerčnej firmy), ktorý zaručí, že potenciálny obchod neznamená nebezpečenstvo bankrotu pre obe z nich.

Povinnosťou obchodníkov (komerčné banky, investičné banky, fondy, poisťovacie spoločnosti na jednej strane a nefinančné inštitúcie na strane druhej) je uviesť informácie o uzavretom obchode. Týmito informáciami budú disponovať repositáre, teda špeciálne dátové centrá, ktoré sú zodpovedné za uchovávanie informácií o úveroch, úrokových mierach, ale aj derivátoch.

Zmienené údaje budú dostupné aj regulátorom trhu, ktorí sa z nich dozvedia, kto komu koľko dlhuje, budú mať väčší prehľad, v prípade hromadiacich sa problémov môžu zasiahnuť a odvrátiť kritický stav.

"Žiadny finančný trh nemôže byť divokým západom. Absencia akýchkoľvek regulačných opatrení pre tieto deriváty prispela k prehĺbeniu hospodárskej krízy. Nové pravidlá prispejú k transparentnosti a zodpovednosti na trhoch," povedal komisár pre vnútorný trh Michel Barnier, ktorého tím počas posledných mesiacov na zmenách pracoval.

Návrh komisie teraz musí prejsť schvaľovacou procedúrou v Európskom parlamente i v Rade Európskej únie. V súlade s rozhodnutím na nedávnom summite G20 by nové opatrenia mali byť pripravené na vstup do života od konca roka 2012.

(spravodajca TASR Silvester Balog) gl