EÚ obnovila sankcie voči Zimbabwe a prezidentovi Mugabemu

Brusel 20. februára (TASR) – Európska únia predĺžila dnes o ďalší rok sankcie voči africkému štátu Zimbabwe, vrátane cestovného zákazu a zmrazenia majetku prezidenta Roberta Mugabeho a jeho manželky Grace. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dnešné vydanie úradného vestníka EÚ.

„Reštriktívne opatrenia by mali byť predĺžené až do 20. februára 2016,“ píše sa v oznámení. „Zavedenie cestovného embarga a zmrazenie majetku by malo platiť pre dve osoby (Roberta a Grace Mugabeovcov).“

Od zavedenia sankcií v roku 2002, ktoré boli reakciou na volebné podvody a porušovanie ľudských práv v tomto juhoafrickom štáte, EÚ svoje reštriktívne opatrenia zmiernila, aby vytvorila v Zimbabwe priestor pre politické reformy. Napriek tomu však únia ponechala v platnosti zbrojné embargo a takisto opatrenia týkajúce sa prezidentského páru.

Zimbabwe dostalo tento týždeň od EÚ humanitnú pomoc vo výške 234 miliónov eur – prvú od zavedenia sankcií. Únia sa tiež začiatkom mesiaca vyjadrila, že 90-ročný prezident Mugabe by teoreticky mohol dostať povolenie cestovať do krajín EÚ, pokiaľ by išlo o cestu súvisiacu s jeho tohtoročným predsedníctvom v Africkej únií.

Najstarší africký líder Mugabe stojí na čele Zimbabwe od roku 1980, kedy štát získal nezávislosť. Únia Mugabeho pozvala na summit EÚ-Afrika v apríli roku 2014, no ten sa stretnutia odmietol zúčastniť, lebo na zozname hostí nebola aj jeho manželka.

1 jlp rsc