EÚ očakáva, že Mursí bude prezidentom všetkých Egypťanov

Brusel 25. júna (TASR) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso zaslal dnes blahoprajný telegram novozvolenému egyptskému prezidentovi Muhammadovi Mursímu.

"Prvýkrát v histórii si Egypťania zvolili svojho prezidenta v demokratických voľbách. To je najpozoruhodnejší míľnik v rámci politickej transformácie Egypta," uviedol Barroso v rámci svojho blahoprajnému telegramu pre Mursího.

Predseda EK vyjadril nádej, že pod Mursího vládou dôjde k potrebným ekonomicko-spoločenským reformám, ktoré budú v znamení dosiahnutia rovnakých demokratických práv a základných občianskych slobôd pre všetkých obyvateľov Egypta.

Barroso nového egyptského prezidenta ubezpečil, že Európska komisia túži s novými egyptskými úradmi úzko spolupracovať pri riešení výziev v politickej, ekonomickej a sociálnej oblasti.

Predseda Aliancie demokratov a liberálov (ALDE) v Európskom parlamente Guy Verhofstadt v blahoprajnom telegrame pre Mursího, ktorý je prvý nevojenský prezident Egypta, uviedol, že pre dosiahnutie demokracie nestačí iba zorganizovať demokratické voľby.

V tejto súvislosti uviedol, že je nevyhnutné, aby egyptská armáda, ktorá rozpustila parlament a kontroluje zákonodarné dianie v krajine, povolila právoplatne zvoleným poslancom, aby sa ujali svojich funkcií.

Verhofstadt povedal, že vyzve šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú, aby vyvinula potrebný diplomatický tlak na hlavných predstaviteľov egyptskej armády za účelom normalizácie parlamentného života v tejto krajine.

V reakcii na nového vládcu v Egypte belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders dnes v stanovisku pre médiá uviedol, že Belgicko očakáva, že v Káhire vznikne nová vláda na koaličnej báze, ktorá nebude iba hlasom jednej politickej strany – Moslimského bratstva -, a že Mursí bude prezidentom všetkých občanov Egypta.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem