EÚ očakáva, že sa v stredu objasní, či baktérie EHEC pochádzajú zo Španielska

Brusel 30. mája (TASR) – Európska únia očakáva, že v stredu (1.6.) bude jasné, či sa nebezpečné enerohemoragické baktérie EHEC dostali do Nemecka skutočne s uhorkami zo Španielska. Informovala o tom dnes v Bruseli hovorkyňa Európskej komisie.

Podľa jej slov registrujú v Nemecku doteraz 329 prípadov s hemolyticko-uremickým syndrómom (HUS), pri ktorom dochádza k zlyhaniu obličiek, k málokrvnosti v dôsledku rozpadu červených krviniek a nedostatku krvných doštičiek.

Iba dnes popoludní informovali bavorské zdroje, že v Mníchove registrujú tri nové prípady tejto vážnej komplikácie spomínaného infekčného črevného ochorenia, informovala tlačová agentúra DPA.

Hovorkyňa EK ďalej spomenula, že vo Švédsku je 13 potvrdených prípadov HUS, v Dánsku päť takýchto ťažkých pacientov, avšak podozrivé prípady hlásia aj Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia.

HUS diagnostikovali podľa rovnakého zdroja aj u troch občanov USA. Dvaja z nich sa predtým zdržiavali v okolí severonemeckého Hamburgu, jeden v okolí Frankfurtu nad Mohanom, uviedla podľa tlačovej agentúry APA Európska komisia.

Podľa rovnakého zdroja španielske úrady odobrali vzorky z pôdy v skleníku jedného z producentov, ktoré skúma teraz tamojšie laboratórium. Vzorky však postúpili aj príslušnému referenčnému laboratóriu EÚ v Ríme. Tam sa v súčasnosti pracuje i na urýchlení procesu testovania na prítomnosť baktérií.

5 3 le juh