EÚ ocenila voľby v Gruzínsku a konštruktívny povolebný postoj politikov

Brusel 2. októbra (TASR) – Európska únia víta konštruktívne stanoviská politických predstaviteľov Gruzínska po oznámení výsledkov pondelňajších volieb, uviedla dnes hovorkyňa Európskej komisie (EK) Maja Kocijančičová.

"Blahoželáme obom stranám ku konštruktívnym a ústretovým verejným vyhláseniam, ktoré nasledovali po zverejnení výsledkov volieb," uviedla hovorkyňa šéfky európskej diplomacie a podpredsedníčky EK Catherine Ashtonovej.

Kocijančičová novinárom v Bruseli oznámila, že EÚ plánuje aj naďalej intenzívne spolupracovať s Gruzínskom s cieľom vzájomného politického a ekonomického zbližovania.

EÚ ocenila, že gruzínsky prezident Michail Saakašvili už v noci z pondelka na dnes pripustil prehru vo voľbách a vyhlásil, že on a opozícia predstavovaná miliardárom Bidzinom Ivanišvilim "musia nájsť spôsob ako spolupracovať".

Ocenenie priebehu volieb v Gruzínsku prišlo dnes aj z Európskeho parlamentu. Liberálna europoslankyňa Norica Nicolaiová, ktorá bola členkou tímu volebných pozorovateľov za EP, uviedla, že gruzínski voliči dodržaním demokratickosti a transparentnosti volebného procesu urobili historický zvrat, ktorý ich priblíži k stanoveným cieľom v rámci európskej a euroatlantickej integrácie.

Prvými cieľmi, ktoré by gruzínska strana chcela dosiahnuť, je podpis Asociačnej dohody s EÚ a zrušenie vízového režimu pre občanov Gruzínska do krajín EÚ.

Predseda Aliancie liberálov a demokratov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt zablahoželal k volebnému víťazstvu Republikánskej strane Gruzínska a Slobodným demokratom Gruzínska, ktoré sú súčasťou víťazného zoskupenia s názvom Gruzínsky sen. Toto víťazstvo podľa neho posilní liberálnu platformu v rámci celoeurópskej politiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh